Offtopic: Kristjani soovitused Viljandi Folgi väisajale

Panin kirja mõned soovitused, mida pikaajalise ilmamuusikahuvilise ja mõneaastase kogemusega viljandlasena julgen jagada. Allolevat ei maksa puhta kullana võtta – see kõik peegeldab ainult minu isiklikke eelistusi.

Kui tahad, tule mitmeks päevaks Viljandi Folgile. Kui pelgad inimmasse, tule päevaks ja osale võimalusel neljapäeval ja/või pühapäeval, siis on väheke rahulikum. Kui armastad melu, siis on reede ja laupäev Su päralt.

Allpool kaht sorti soovitused: millist muusikat ja jutuvestjaid Folgil julgen soovitada ning kus saab väljaspool pärimeetrit kõht mõnusalt täis süüa (selleks keri artikli lõppu).

Muusika

Kogu kava

Siin on mõned kontserdid, mida julgen soovitada.

Neljapäev, 25. juuli

Kell 14 Kirsimäe laval Lepaseree

Kell 16 Kaevumäel Ungari jutuvestja Berecz András. Soovitan ka tema töötuba reedel kell 12 Aida väikeses saalis. Ja laupäeval kell 16 on ta taas Kaevumäel.

Kell 18 Aida väikeses saalis arutavad Valdur Mikita ja Piret Päär selle üle, milline on hea lugu.

Kell 20 Kaevumäel Läti folgi lipulaev Tautumeitas. Nende teine kontsert on pühapäeval kell 15.30 Kirsimäel.

Ent kui jutuvestmine muusikast armsam, mine samaks ajaks Aita, et kuulata Briti head jutuvestjat Tuupi. Tuupi saab kuulata Aidas ka laupäeval kell 21.

Kui rajum metalfolk pakub lusti, siis kell 21.30 Vabaduse telgis Nikn Suns. Laupäeval kell 15.30 on nad Kultrahoovis.

Üks tänavu festivali tippesinejaid, King Ayisoba Ghanast, Kirsimäel kell 22. Soovitan minna tema töötuppa reedel kell 14 Aida väikesesse saali. Laupäeval kell 18 on ta samuti Kirsimäel.

Jalakeerutuseks kesköösel Aidas Tantsumaja, kus mängivad Ülemakstud Rentslihärrad ja Juhan Suits.

Või hoopis Rüüt Kaevumäel.

Reede, 26. juuli

Kell 12 Aida väikeses saalis Berecz Andráse töötuba.

Kell 14 Aidas Silver Sepp

Kell 15.30 Kultra hoovis Šotimaalt mõnusat värsket keldi muusikat pundilt nimega Trip

Kell 17 Vabaduse telgis hetkel üks mu lemmikuid noorema põlve folgibändide seas Nagy Bögö


Kell 18 Kirsimäel tõenäoliselt huvitav Pekingis tegutsev sise-Mongoolia muusikat esitab Choor. Laupäeval kell 14 annavad nad Aida väikeses saalis kurgulaulu õpitoa. Nende teine kontsert toimub pühapäeval kell 17 Kaevumäel.

Kultrahoovis kell 18.30 Rootsi muusikat mõnusalt ja meisterlikult esitav Lena Jonsson Trio. Nende teine kontsert toimub pühapäeval kell 14 Kaevumäel

Kell 20 Kaevulaval mu tõeline lemmik Puuluup, kelle ükski kontsert ei sarnane teisega.

Kell 21 Aidas Tiibeti tervendavaid mantraid esitav Drukmo Gyal Dakini. Nende teine ülesastumine toimub samas kohas pühapäeval kell 14.

Kell 22 Kultrahoovis Briti laululooja Sam Lee. Laupäeval kell 14 Kirsimäel ka.

Keskööl Kaevumäel mu teine tõeline värskema kodumaise folkroki lemmik Riffarrica

Samuti keskööl Vabaduse telgis lege Vene tšatšuškabänd Otava Yo

L

Laupäev, 27. juuli

Kell 14 Aida väikeses saalis kurgulaulu õpituba.

Kell 14 Kirsimäel Sam Lee.

Kell 14 Vabanduse telgis Kanada viiulivirtuoosi April Verchi bänd.

Kell 15.30 Kultrahoovis Nikn Suns.

Kell 16 Berecz András Kaevumäel.

Kell 17.30 Aida suures saalis Vabariigi Pillimees Juhan Uppin.

Kell 18 Kirsimäel King Ayisoba.

Kell 20 Kaevumäel Mari Kalkun ja VHK keelpilliorkester Rasmus Puuri dirigeerimisel. Videot pole jagada, aga julgen arvata, et sellest tuleb üks vägade vägev esitus.

Kell 21 Aidas Tuup.

Kell 22 Zetod Kirsimäel.

Samal ajal Cätlin Mägi & Jaan Pehk Kultrahoovis.

Südaööl üks mu lemmikuid Tintura & Arno Tamm Kaevumäel.

Pühapäev, 28. juuli

Kell 13 Cätlin Mägi parmupilliõpituba Aida väikeses saalis.

Kell 14 Lena Jonssoni Trio Kaevumäel.

Kell 14 Drukmo Gyal Dakini Aidas.

Kell 15.30 Tautumeitas Kirsimäel.

Kell 17 Choor Kaevumäel.

Kell 17 siinsed muusikalise jutuvestmise tipud Piret Päär ning Sandra ja Jalmar Vabarna Aidas.

Kell 20 Ando ja sõbrad ehk vikerviisi folgi laineil. Kaevumäel nagu ikka.

Söök

Loomulikult saad pärimeetris ka süüa, aga erilisi hõrgutisi sealt tavaliselt oodata ei maksa. Minu lemmikkohad Viljandis ja Viljandi ümbruses:

  • Kohalik kokakunsti tipptase: Fellini kohvik. Broneeri kindlasti laud enne ära. Soovitan esimeseks käiguks külma laua valikut kahele ja teiseks käiguks ahvenakotletti.
  • Kohaliku ökokokakunsti tipptase: Rohelise maja kohvik ja pood. On Folgi ajal ilmselt totaalselt üle rahvastatud, aga nad pakuvad väga head ökotoitu ning võib-olla parimat kohvi linnas. Koogid on ka head ning saiakesed samuti.
  • Minu kodukõrts LAYK: hea söök (eriti taimetoit) ja hõrgud šokolaadivaabaga moonisaiad. Suurepärane Karlova kohv. Söögi kõrvale võid endale soetada Akadeemia rahvusliku käsitöö osakonna tudengite ja vilistlaste kätetööd ning kuulata kõrvalt Kultrahoovi bändi – see kostab kohviku hoovi päris hästi.
  • Reedel ja laupäeval on loodetavasti lahti Viljandi parim orientaalköök Dragon (Vaksali 32a). Helista enne neile ette ja uuri, kas nad on avatud. Sinna on Folgi pärimeetrist kümneminutiline jalutuskäik.
  • Parimat pitsat saad Amrita Cafest. Minu lemmik on Mancello ja meie laste peamine roog Margherita, millel on kitsejuust asendatud veisevorstiga ja pestokastet pole pandud.
  • Kõva kõhutäie saad argipäeva lõuna paiku Männimäe külalistemaja kohvikust. Tõhus töömehesöök ja tavaliselt maitsev. Sinna tasub minna autoga, 4-5 minutit sõitu kesklinnast.
  • Kui tahad neljapäeval või reedel linnast põgeneda ja süüa kõhu kõvasti-kõvasti maitsvalt-maitsvalt täis, siis sõida ca 15 km Karksi-Nuia poole Metsarõõmu Toidutaresse. Sa ei kahetse. Tähendab, kahetsed küll, aga seda, et sõid üle. Neile helista ka igaks juhuks ette. Ah jaa, Halliste söökla pidavat ka olema üle prahi koht, aga ise pole sinna veel jõudnud.
  • Õhtul tasub läbi jalutada Mulksu veinibaarist, et juua klaas mõnusat veini või hüva käsitööõlut heas seltskonnas.