Varu uueks aastaks ideid

Uue aastani on jäänud kuu. Täna on suurepärane päev, et alustada rahulikult selleks valmistumist ning panna kirja mõned mõtted, mida uuel aastal tahad teha.

Kas oled andnud uusaastalubadusi? Ja vahel mõelnud, et enam ei tee seda kunagi? Uusaastalubadustel on mõned puudused. Vahel anname neid kiiruga, valides neid juhuslike uitmõtete seast, mis näivad hetkel olulised. Vahel seame lati liiga kõrgele. Sageli me ei loo endale plaani, kuidas lubaduse hiljem ellu viime. Kui õige prooviks tänavu neid vigu vältida?

Selleks, et lubadused oleksid tõsiselt võetavad, peaksime välja valima parimad kõigist võimalikest variantidest. Parima välja valimiseks peaks ideid olema piisavalt palju.
Alusta nende variantide kirja panemisega juba täna. Pane täna kirja nii palju töiseid Tõeliselt Suuri Tegemisi järgmiseks aastaks, kui tuleb. Homme pane paberile või kirjuta arvutisse võimalikult palju enda arengut puudutavaid järgmise aasta plaane ning reedel eraelulisi olulisi tegevusi – kõik, mida iganes võiksid järgmisel aastal teha. Eesmärk on saada igasse nimekirja vähemalt paarkümmend ideed, et meil oleks kirev menüü, millest mõne nädala pärast tellida mõnusaid asju elluviimiseks.

Kui tahad, võid ideid kirja panna kaaslastega: tööasjad töökaaslastega koos, isikliku arengu uitmõtted sõpradega ning eraelulised koos perega. Praegu me ei luba veel mitte midagi, lihtsalt koostame menüü, lihtsalt unistame järgmise aasta tegudest.

Järgmisel nädalal võta kolmel päeval aega ja uuri iga valdkonna ideid eesmärgiga leida tööelust, enda arendamisest ning eraelust kõige olulisemad paar-kolm eesmärki. Püüa leida sellised eesmärgid, millest sõltuvad ka teised eesmärgid ja mida tahad tegelikult ka ära teha. Ülejärgmise nädala kolumnis kirjutan sellest, kuidas oma aastat planeerin ning jagan vahepeal lugejatelt saadud nutikaid ideid, kuidas luua uueks aastaks selline kindel plaan, mille suudad ka ellu viia.

Selleks, et saaksin paari nädala pärast kirjutada võimalikult hea ja kasuliku uue aasta planeerimise loo, palun kirjuta selle artikli kommentaaridesse oma nippe ja võtteid, mida kasutad, et uue aasta plaanid ei jääks ainult lubadusteks. Kõigi kommenteerijate vahel loosime välja minu äsja ilmunud raamatu „Hetk: 12 sammu parema elu poole“. Ja palun ole hea ning hakka tasapisi looma ideid selleks, et järgmine aasta tuleks suurepärane.

6 replies
 1. Laura
  Laura says:

  Tere, nii imelik kui see ka pole, aitab minul kõige paremini oma lubadusi täide viia see, kui ma neist kellelegi ei räägi ja kui ma neid konkreetselt kirja ei pane. Nad on mu peas kuskil, alateadvuses vist, ja siis mingi nähtamatu niit justkui viib mind nende täitmise juurde. Tavaliselt on nii, et kui ma panen mingi lubaduse paberile ja teen selle täitmiseks ka kalenderplaani, siis ma ei suuda seda kuidagi täide viia, aga kui see on ainult minu peas ja mingit konkreetset (ahistavat) plaani pole, siis ma teen seda vabatahtlikult ja isegi heameelega.
  Samuti olen avastanud, et heaks nipiks on see, kui mingi eesmärgi poole püüelda iga päev ehk siis iga päev teha midagi mingi lubaduse täitmiseks, kuna siis ei lähe see meelest ära ja on mingi järjepidevus ning viimasel minutil ei teki ka tegematusest suurt stressi. Nagu öeldakse, parem vähem kui üldse mitte;)
  Terv, L.

 2. Anonüümne
  Anonüümne says:

  Laura – salajased lubadused ei ole imelik. Alles hiljaaegu avaldati teaduslik uuring, kus leiti sellele kinnitust. Nimelt välja öeldes, sõbrale rääkides jne petab aju meid osaliselt ära nagu suur samm oleks astutud või töö tehtud 😉

  Aga nippe:
  * Just Do It?
  Ei jää Uue aasta Uut nädalat ootama. Või “pärast kolmekuninga päeva. ” Siis kui kaineks saan”. “Siis kui puhkus läbi saab” jne. Ettekäändeid ja “paremat aega” leiab alati.
  *Hoiduda ebamäärastest või üldistavatest lubadustest.
  *Seade erinevaid lubadusi ja jaotade need aasta peale.
  1 asi talvel 1 kevadel jne jne.

 3. Elve
  Elve says:

  Visuaalse mälu ja mõtlemise omapära tõttu ilmselt mõjus märgatavalt oma aastaplaani ülesriputamine kodukontori seinale, pidevasse vaatevälja.
  Oma isiklike plaanide arutamisega olen hiljuti paar vägevat tagasilööki saanud, niisiis tänavu ei räägi kellegagi.

 4. Mikk
  Mikk says:

  Mina kirjutan kõik lubadused ülesse, kõik mis vähegi pähe tulevad. See nimekiri täieneb aasta jooksul. Ainult, et Lubadustel on sinna nimekirja pääsemine keeruline:
  Tekib idee -> teen lahti Wordi -> mängin kogu tegevuse paberil läbi, kuni idee teoks saamiseni -> Kui tuleb ette takistusi, mida hetkel kohe lahendada ei saa või puuduvad mul hetkel vajalikud teadmised, lohistan Lubaduse “Ideed” kausta küpsema -> kui aga Lubadus on ilma probleemideta samm-sammult lahti kirjutatud, siis jagan selle osadeks ja panen igale osale külge tähtajad (kontrollpeatused) -> ja alles nüüd pääseb ta minu nimekirja. Nii teen iga ideega, mis pähe tuleb. Sest ühest tühisest ideest võib sündida midagi suurt.
  Ma ei tegele küll iga päev oma ideedega (sest ideid on palju ja lisaks on tarvis teha veel muid toimetusi ja päev jääb lühikeseks, et nende kõigiga tegeleda), kuid ma tegelen kindlasti nädalas korra iga ideega kasvõi natukese. Seda on lihtne meeles pidada, kuna juba varsti tekib rutiin.
  Ja enne kui ise arugi saan on mul enamuse Lubadustest täidetud juba poole aastaga.

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

12 − seven =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.